Βραβεία Grammy 2017: Όλοι οι νικητές

Αυτοί είναι οι νικητές των Grammy 2017!

H μεγαλύτερη νύχτα της Μουσικής έφτασε επιτέλους και τα φετινά βραβεία Grammy είναι έτοιμα να ξεκινήσουν χαρίζοντάς μας συγκινήσεις με την αγωνία είναι στα ύψη. Adele, Beyoncé, Drake, και Rihanna είναι υποψήφιοι σε όλες τις σημαντικές κατηγορίες και η μάχη αναμένεται να είναι μεγάλη.

Το show των 59ων Grammy θα ξεκινήσει στις 20:00 το βράδυ (ώρα Λος Άντζελες) με Katy Perry, Metallica, Lady Gaga, The Weeknd να τραγουδάνε live τις επιτυχίες τους (κάνε κλικ εδώ για να δείς όλους τους performer της βραδίας).

Δείτε την πλήρη λίστα των υποψηφίων, με τα ονόματα των νικητών με έντονα γράμματα, παρακάτω. Τα βραβεία σε μερικές κατηγορίες ανακοινώνονται πριν αρχίσει η επίσημη τελετή.

Record of the Year

“Hello”  Adele
“Formation”  Beyoncé
“7 Years”  Lukas Graham
“Work”  Rihanna ft. Drake
“Stressed Out”  Twenty One Pilots

Album of the Year

25 — Adele
Lemonade  Beyoncé
Purpose  Justin Bieber
Views  Drake
A Sailor’s Guide to Earth — Sturgill Simpson

Song of the Year

“Formation”  Beyoncé
“Hello”  Adele
“I Took A Pill In Ibiza”  Mike Posner
“Love Yourself”  Justin Bieber
“7 Years”  Lukas Graham

Best New Artist

Kelsea Ballerini
The Chainsmokers
Chance the Rapper
Maren Morris
Anderson .Paak

Best Rap Album

Coloring Book – Chance the Rapper
And the Anonymous Nobody – De La Soul
Major Key – DJ Khaled
Views – Drake
Blank Face LP – ScHoolboy Q
The Life of Pablo – Kanye West

Best Rap/ Sung Performance

“Freedom” – Beyoncé ft. Kendrick Lamar
“Hotline Bling” – Drake
“Broccoli” – DRAM ft. Lil Yachty
“Ultralight Beam” – Kanye West ft. Chance the Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The Dream
“Famous” – Kanye West ft. Rihanna

Best Rap Performance

“No Problem” — Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz
“Panda” —Desiigner
“Pop Style” — Drake Featuring The Throne
“All The Way Up” — Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared
“That Part” — ScHoolboy Q Featuring Kanye West

Best Rap Song

“All the Way Up” – Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared
“Famous” – Kanye West ft. Rihanna
“Hotline Bling” – Drake
“No Problem” – Chance The Rapper ft. Lil Wayne & 2 Chainz
“Ultralight Beam” – Kanye West ft. Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream

Best Pop Duo/ Group Performance

“Closer” – The Chainsmokers ft. Halsey
“7 Years” – Lukas Graham
“Work” – Rihanna ft. Drake
“Cheap Thrills” – Sia ft. Sean Paul
“Stressed Out” – Twenty One Pilots

Best Alternative Music Album

22, A Million — Bon Iver
Blackstar — David Bowie
The Hope Six Demolition Project — PJ Harvey
Post Pop Depression — Iggy Pop
A Moon Shaped Pool — Radiohead

Best Rock Album

California — Blink-182
Tell Me I’m Pretty — Cage The Elephant
Magma — Gojira
Death Of A Bachelor — Panic! At The Disco
Weezer — Weezer

Best Rock Performance

“Joe (Live from Austin City Limits)” – Alabama Shakes
“Don’t Hurt Yourself” – Beyoncé ft. Jack White
“Blackstar” – David Bowie
“The Sound of Silence (Live on Conan) – Disturbed
“Heathens” – Twenty One Pilots”

Best Rock Song

“Blackstar” – David Bowie
“Burn the Witch” – Radiohead
“Hardwired” – Metallica
“Heathens” – Twenty One Pilots
“My Name is Human” – Highly Suspect

Best R&B Performance

“Turning’ Me Up” – BJ The Chicago Kid
“Permission” – Ro James
“I Do” – Musiq Soulchild
“Needed Me” – Rihanna
“Cranes in the Sky” – Solange

Best R&B Song

“Come See Me” – PartyNextDoor ft. Drake
“Exchange” – Bryson Tiller
“Kiss it Better” – Rihanna
“Lake by the Ocean” – Maxwell
“Luv” – Tory Lanez

Best Urban Contemporary Album

Lemonade — Beyoncé
Ology — Gallant
We Are King — KING
Malibu — Anderson .Paak
Anti — Rihanna

Best R&B Album

Lalah Hathaway Live — Lala Hathaway
In My Mind — BJ The Chicago Kid
velvet Portraits — Terrace Martin
Healing Season — Mint Condition
Smoove Jones — Mýa

Best Country Album

Big Day in a Small Town – Brandy Clark
Full Circle – Loretta Lynn
Hero – Maren Morris
A Sailor’s Guide to Earth – Sturgill Simpson
Ripcord – Keith Urban

Best Country Duo/ Group Performance

“Different For Girls” – Dierks Bentley ft. Elle King
“21 Summer” – Brothers Osborne
“Setting the World on Fire” – Kenny Chesney & Pink
“Jolene” – Pentatonix ft. Dolly Parton
“Think of You” – Chris Young with Cassadee Pope

Best Country Song

“Blue Ain’t Your Color” – Keith Urban
“Die A Happy Man” – Thomas Rhett
“Humble and Kind” – Tim McGraw
“My Church” – Maren Morris
“Vice” – Miranda Lambert

Best Country Solo Performance

“Love Can Go To Hell” — Brandy Clark
“Vice” — Miranda Lambert
My Church” — Maren Morris
“Church Bells” — Carrie Underwood
“Blue Ain’t Your Color” — Keith Urban

Best Pop Vocal Album

25 — Adele
Purpose — Justin Bieber
Dangerous Woman — Ariana Grande
Confident — Demi Lovato
This Is Acting — Sia

Best Pop Solo Performance

“Hello” – Adele
“Hold Up” – Beyoncé
“Love Yourself” – Justin Bieber
“Piece By Piece (Idol Version) – Kelly Clarkson
“Dangerous Woman” – Ariana Grande

Best Dance Electronic Album

Skin — Flume
Electronica 1: The Time Machine — Jean-Michel Jarre
Epoch — Tycho
Barbara Barbara, We Face A Shining Future — Underworld
Louie Vega Starring…XXVIII — Louie Vega

 

Best Dance Recording

“Tearing Me Up” – Bob Moses
“Don’t Let Me Down” – The Chainsmokers ft. Daya
“Never Be Like You” – Flume ft. Kai
“Rinse & Repeat” – Riton ft. Kah-Lo
“Drinkee” – Sofi Tukker

Best Metal Performance

“Shock Me” – Baroness
“Silvera” – Gojira
“Rotting in Vain” – Korn
“Dystopia” – Megadeath
“The Price is Wrong” – Periphery

Producer of the Year, Non-Classical

Benny Blanco
Greg Kurstin
Max Martin
Nineteen85
Ricky Reed

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Amy
Miles Ahead
Straight Outta Compton
Suicide Squad (Collector’s Edition)
Vinyl: The Essentials Season 1

Best Song Written for Visual Media

“Can’t Stop The Feeling!” — Max Martin, Shellback & Justin Timberlake, songwriters (Justin Timberlake, Anna Kendrick, Gwen Stefani, James Corden, Zooey Deschanel, Walt Dohrn, Ron Funches, Caroline Hjelt, Aino Jawo, Christopher Mintz-Plasse & Kunal Nayyar), Track from: Trolls
“Heathens” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots), Track from: Suicide Squad
“Just Like Fire” — Oscar Holter, Max Martin, P!nk & Shellback, songwriters (P!nk), Track from: Alice Through The Looking Glass
“Purple Lamborghini” — Shamann Cooke, Sonny Moore & William Roberts, songwriters (Skrillex & Rick Ross), Track from: Suicide Squad
“Try Everything” — Mikkel S. Eriksen, Sia Furler & Tor Erik Hermansen, songwriters (Shakira), Track from: Zootopia
“The Veil” — Peter Gabriel, songwriter (Peter Gabriel), Track from: Snowden

Best Score Soundtrack for Visual Media

Bridge of Spies
Quentin Tarantino’s The Hateful Eight
The Revenant
Star Wars: The Force Awakens
Stranger Things Volume 1
Stranger Things Volume 2

Best Music Video
“Formation” — Beyoncé
“River” — Leon Bridges
“Up & Up” — Coldplay
“Gosh” — Jamie XX
“Upside Down & Inside Out” — OK Go

Best Music Film

I’ll Sleep When I’m Dead (Steve Aoki)
The Beatle: Eight Days A Week The Touring Years (The Beatles)
Lemonade (Beyoncé)
The Music of Strangers (Yo-Yo Ma & The Silk Road Ensemble)
American Saturday Night: Live from the Grand Ole Opry (Various Artists)

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

The Girl With The Lower Back Tattoo – Amy Schumer
In Such Good Company: Eleven Years Of Laughter, Mayhem, And Fun In The Sandbox – Carol Burnett
M Train – Patti Smith
Under The Big Black Sun: A Personal History Of L.A. Punk (John Doe With Tom Desavia) (Various Artists) – Tom DeSavia, John Doe, Scott Sherratt & Dan Zitt, producers
Unfaithful Music & Disappearing Ink – Elvis Costello

 

Best Musical Theater Album

Bright Star
The Color Purple
Fiddler On the Roof Kinky Boots
Waitress 

 

 

Best Latin Pop Album

Un Besito Mas — Jesse & Joy
Ilusión — Gaby Moreno
Similares — Laura Pausini
Seguir Latiendo — Sanalejo
Buena Vida — Diego Torres

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

iLevitable — ile
L.H.O.N. (La Humanidad O Nosotros) — Illya Kuryaki & The Valderamas
Buenaventura — La Santa Cecilia
Los Rakas — Los Rakas
Amor Supremo — Carla Morrison

 

Best Tropical Latin Album

Conexión — Fonseca
La Fantasia Homenaje A Juan Formell — Formell Y Los Van Van
35 Aniversario — Grupo Niche
La Sonora Santanera En Su 60 Aniversario — La Sonora Santanera
Donde Están? — Jose Lugo & Guasábara Combo

Best American Roots Performance

“Ain’t No Man” — The Avett Brothers
“Mother’s Children Have A Hard Time” — Blind Boys Of Alabama
“Factory Girl” — Rhiannon Giddens
“House Of Mercy” — Sarah Jarosz
“Wreck You” — Lori McKenna

Best American Roots Song

“Alabama At Night” — Robbie Fulks, songwriter (Robbie Fulks)
“City Lights” — Jack White, songwriter (Jack White)
“Gulfstream” — Eric Adcock & Roddie Romero, songwriters (Roddie Romero And The Hub City All-Stars)
“Kid Sister” — Vince Gill, songwriter (The Time Jumpers)
“Wreck You” — Lori McKenna & Felix McTeigue, songwriters (Lori McKenna)

Best Americana Album

True Sadness — The Avett Brothers
This Is Where I Live — William Bell
The Cedar Creek Sessions — Kris Kristofferson
The Bird & The Rifle — Lori McKenna
Kid Sister — The Time Jumper

Best Bluegrass Album

Original Traditional — Blue Highway
Burden Bearer — Doyle Lawson & Quicksilver
The Hazel Sessions — Laurie Lewis & The Right Hands
North And South — Claire Lynch
Coming Home — O’Connor Band With Mark O’Connor

Best Traditional Blues Album

Can’t Shake The Feeling — Lurrie Bell
Live At The Greek Theatre — Joe Bonamassa
Blues & Ballads (A Folksinger’s Songbook: Volumes I & II) — Luther Dickinson
The Soul of Jimmie Rodgers — Vasti Jackson
Porcupine Meat — Bobby Rush

Best Contemporary Blues Album

The Last Days Of Oakland — Fantastic Negrito
Love Wins Again — Janiva Magness
Bloodline — Kenny Neal
Give It Back To You — The Record Company
Everybody Wants A Piece — Joe Louis Walker

Folk Album

Silver Skies Blue — Judy Collins & Ari Hest
Upland Stories — Robbie Fulks
Factory Girl — Rhiannon Giddens
Weighted Mind — Sierra Hull
Undercurrent — Sarah Jarosz

Best Regional Roots Music Album

Broken Promised Land — Barry Jean Ancelet & Sam Broussard
It’s A Cree Thing — Northern Cree
E Walea — Kalani Pe’a
Gulfstream — Roddie Romero And The Hub City All-Stars
I Wanna Sing Right: Rediscovering Lomax In The Evangeline Country — (Various Artists)

 

Best World Music Album

Destiny — Celtic Woman
Walking In The Footsteps Of Our Fathers — Ladysmith Black Mambazo
Sing Me Home — Yo-Yo Ma & The Silk Road Ensemble
Land Of Gold — Anoushka Shankar
Dois Amigos, Um Século De Música: Multishow Live — Caetano Veloso & Gilberto Gil

Best Children’s Album

Explorer Of The World — Frances England
Infinity Plus One — Secret Agent 23 Skidoo
Novelties — Recess Monkey
Press Play — Brady Rymer And The Little Band That Could
Saddle Up — The Okee Dokee Brothers

Best New Age Album

White Sun II — White Sun
Oregen — John Burke
Dark Sky Island — Enya
Inner Passion — Peter Kater & Tina Guo
Rosetta — Vangelis

Best Engineered Album, Non-Classical

Blackstar — David Bowie
Are You Serious — Andrew Bird
Dig in Deep — Bonnie Raitt
Hit N Run Phase Two — Prince
Undercurrent — Sarah Jarosz

Best Boxed or Special Limited Edition Package

Edith Piaf 1915-2015 —Gérard Lo Monaco, art director (Edith Piaf)
401 Days —Jonathan Dagan & Mathias Høst Normark, art directors (J.Views)
I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware of It —Samuel Burgess-Johnson & Matthew Healy, art directors (The 1975)
Paper Wheels (Deluxe Limited Edition) — Matt Taylor, art director (Trey Anastasio)
Tug Of War (Deluxe Edition) — Tug Of War (Deluxe Edition)

 

NOW PLAYING

button last20

Ψήφισε το επόμενο DeeJay Powerplay!